Zarezerwuj
Zimowe kuligi

Zimowe kuligi

Kulig to jeden lub kilka zaprzęgów konnych z przyczepionymi saniami w formie orszaku. Jest to rodzaj zabawy, organizowanej w ostatnim tygodniu karnawału, której często towarzyszy muzyka, śpiew oraz zabawa przy ognisku. Wieczorem częstokroć kulig jest oświetlany pochodniami. 

Od XVI wieku do początku wieku XX kuligi były bardzo popularną rozrywką zarówno magnaterii, jak i średniej części szlachty, dla których stanowiły one uroczystość patriotyczną, po rozbiorach Polski organizowaną na przekór zaborcom jako kultywacja polskiej tradycji narodowej. Na czele kuligu stał wodzirej tradycyjnie zwany Arlekinem, zadaniem którego było tak zaplanować trasę przejazdu kuligu, by łączyć zwaśnione ze sobą rody szlacheckie na wypadek wspólnej akcji zbrojnej przeciwko zaborcom. Taki kulig mógł trwać nawet kilkanaście dni. 
Dziś w Szczawnicy macie możliwość przeżyć świetność organizowanych dawnych kuligów, gdzie góralski przewodnik podczas zabawy opowie niesamowitą zapomnianą cześć historii o Szczawnicy.   

Szczawniccy Górale dadzą Państwu możliwość przemierzania saniami po białym puchu, w otoczeniu Pienińskich malowniczych krajobrazów zachwycając niecodziennymi wrażeniami. 

Taką zimową przygodę można doświadczyć  wraz ze Stadniną Koni Rajd w Jaworkach, gdzie zasiadając w 4-osobowe sanie wyposażone w ciepłe baranice można podziwiać otaczającą naturę. 

Wieczorem tworząc niesamowity klimat przy świetle pochodni z grzańcem w ręku z muzyką w tle,  możecie poczuć dawne zwyczaje tworząc niezapomniane chwile. Dopełnienie góralskich wrażeń stanowi zakończenie kuligu przy grillu i góralskiej muzyce.

    Lokalizacja Stadnina Koni Rajd Jaworki
    Godzina 9-16
    Cena od 60 pln
    Kontakt www.stadninarajd.pl
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij